2000 – Cheb: Lékaři z IKEMu zjišťují rizika vzniku cévních onemocnění (TV Západ)

V době od 29. května do 30. června probíhá v chebské Okresní hygienické stanici výzkum rizikových faktorů pro vznik cévních onemocnění u vybraného vzorku populace z tohoto regionu. Odborná vyšetření a následné vyhodnocení výsledku průzkumu provádějí lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.


Toto preventivní vyšetření rizikových faktorů pro možný vznik kardiovaskulárních chorob u české populace, které je pokračováním projektu Světové zdravotnické organizace z 80. let, probíhá souběžně v devíti okresech České republiky. Mělo by přinést srovnání s obdobným průzkumem, který se uskutečnil v roce 1997 a pro obyvatele chebského okresu nedopadl příliš lichotivě.

„Ve srovnání s výsledky v ostatních devíti okresech, Chebsko bohužel výrazně vynikalo ve výskytu zvýšeného celkového cholesterolu, a to zejména u mužů. Prakticky v necelých 80 procentech, přesně to bylo 78,9 procent mužů, byl zjištěný - u části populace poprvé a u části populace to bylo opakované zjištění, nicméně měli zvýšený cholesterol, který neodpovídal normě a který výrazně zvyšoval jejich kardiovaskulární riziko,“ sdělila za IKEM Praha MUDr. Dita Koňatová. 

Dále bylo zjištěno vysoké riziko, a to konkrétně 45 procent kouřících mužů. Pozitivním zjištěním byl naopak nižší výskyt diabetu mezi obyvateli okresu. Přestože všechna vyšetření od špičkových odborníků jsou v rámci právě probíhajícího projektu prováděna zdarma, nejsou lékaři příliš spokojeni se spoluprací pozvaných lidí. 

„Musím říci, že návštěvnost neodpovídá zcela našim představám. Respondence v roce 1997 byla v Chebu 63 procent. Zahájili jsme vyšetřování tento týden v pondělí čili vyšetřujeme tři dny a chodí zase kolem 60 procent pozvaných osob,“ dodala Koňatová. 

Lidé by si podle lékařů měli uvědomit význam prevence a nenavštěvovat ordinaci až ve chvíli, kdy začínají pociťovat konkrétní potíže. 

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb