2000 – Cheb: Byl odhalen Památník sovětským obětem 2. sv. války (TV Západ)

Památník věnovaný obětem 2. světové války z řad občanů bývalého Sovětského svazu byl 9. května slavnostně odhalen v Chebu. Ostatky těchto obětí jsou uloženy ve dvou hromadných hrobech u zdi nedalekého hřbitova.


„Sem byli sváženi ti, co umírali v devíti pracovních lágrech a dvou věznicích na území města od poloviny roku 1941 až do 22. dubna 1945, ale i z dalších 40 míst z okresu. Byli to váleční zajatci, vojáci i důstojníci a lidé zavlečeni na nucené práce – muži, ženy i děti, studenti, zemědělští dělníci, lékaři, inženýři. Zbyla jen jména, identifikační čísla, data narození. To vše zapsáno s typickou německou pečlivostí budovatelů třetí říše,“ řekl starosta města Václav Jakl. 

Chebským historikům Josefu Řechkovi a Josefu Mertlovi se proto podařilo od 60. let do současnosti vypátrat za pomoci německých archivů identitu většiny obětí. Vybudování pietního místa sovětským obětem v Chebu inicioval na vládním jednání v Rusku v roce 1997 premiér Miloš Zeman. Ruská strana se na oplátku zavázala pečovat o Pomník českých legionářů ve Vladivostoku. Odhalení pomníku se společně zhostili starosta Václav Jakl a generální konzul ruské federace v Karlových Varech Michail Veller. Přestřižení symbolické pásky pak provedl zástupce Ministerstva obrany plk. Václav Němec.

„Jsem velmi rád, že Ministerstvo obrany patří k těm institucím, které se finančně podílely na vybudování tohoto významného památníku,“ plk. Václav Němec. 

Na zhotovení památníku se kromě chebské radnice a Ministerstva obrany, kteří zafinancovaly nezbytné terénní úpravy a výstavbu, podílelo také partnerské město Nižnij Tagil, jež dodalo mosaznou pamětní desku. Ruský konzulát v Karlových Varech pak nechal vyrobit osmimetrový kamenný obelisk. 

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
weby uniweb