Chebsko: Oznamovatelé se zachovali správně a oznámili nálezy munice na policii

0

krimi, munice, nález, františkovy lázně, policie, drážní zabezpečení, granát, puškový granát, železnice


Ve středu dne 3. července letošního roku kolem půl deváté ranní oznámil osmadvacetiletý muž na linku 158, že při opravě drážního zabezpečení v násypu u železniční tratě ve Františkových Lázních nalezli předmět připomínající vojenskou munici. Na místo vyjela ihned policejní hlídka, která místo a jeho okolí zajistila z důvodu bezpečnosti. Operační důstojník na místo povolal pyrotechnika z Expozitury Teplice, který po příjezdu a odborném ohledání potvrdil, že se jedná o puškový granát z 2. světové

Téhož dne kolem jedné hodiny odpolední volala na linku 158 čtyřiašedesátiletá žena, která taktéž oznámila nález munice. Při vyklízení garáže v Hranicích na Chebsku nalezla předmět, který připomíná granát. Na místo byla vyslána policejní hlídka a ke spolupráci byl přizván i pyrotechnik z Expozitury Teplice. Ten po příjezdu a ohledání munice potvrdil, že se jedná o ruční kouřový granát. Munici na místě zajistil a následně jí odvezl k odborné likvidaci.

Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let, vyklízení pozůstalostí nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpeční nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí. Oznamovatelé v uvedených případech se zachovali správně a nálezy munic oznámili na linku 158. Není ale na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:

• S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.

• Nález označte a oznamte policii.

• Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.

• Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).

• Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika. Na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.

• Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.

mjr. Mgr. Kateřina PeškováSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář