Region: Odebíral zboží na faktury. Do současné doby nezaplatil ani jednu

0

region, podvod, zpronevěra, faktura, zboží, policie, škoda, firma, zaměstnanci, smlouva, prodejna


Kriminalista z Oddělení hospodářské kriminality v Karlových Varech obvinil dne 12. 2. 2018 pětadvacetiletého muže ze spáchání pokračujícího přečinu podvodu, a to jak dílem dokonaným, tak dílem nedokonaným ve stádiu pokusu. Dále mu sdělil obvinění z pokračujícího přečinu zpronevěry.

Obviněný muž má v současné době sděleno obvinění pro 8 případů. S největší pravděpodobností ale nejde o konečné číslo a poškozených firem zabývajících se prodejem stavebního materiálu, nářadí či půjčováním nářadí bude více. Muž měl od listopadu loňského roku do začátku února letošního roku vystupovat jménem celkem tří společností, přičemž v jedné byl zaměstnancem, další firmu si koupil a se třetí firmou neměl nic společného.

Obviněný nejednou využil toho, že na různých prodejnách stavebního materiálu byl znám jako osoba zastupující určitou společnost a osobně objednal a následně pro svoji vlastní potřebu neoprávněně odebral různé zboží např. ruční a elektrické nářadí či ochranné pomůcky, aniž by byl jednatelem firmy k tomu oprávněn. Na zboží, které takto odebíral, si nechával vystavit fakturu na firmu. Celkem měl tak odebrat zboží ve výši 156 tisíc korun.

V jiné firmě předložil jejím zaměstnancům doklady o koupi společnosti s tím, že nyní bude zboží odebírat právě na tuto společnost. Na základě toho mu byla vytvořena registrace s možností odběru zboží bez uhrazení zálohy do výše 50 000 Kč. Obviněný využil tohoto kreditu a odebral třikrát na svoji firmu zboží v hodnotě téměř 41 tisíc korun.

V dalších dvou případech vystupoval jako zaměstnanec společnosti s oprávněním odebírat různé zboží, ačkoli k tomuto nebyl nikdy oprávněn. Neoprávněně pro svoji vlastní potřebu tak objednal a odebral různé zboží u dvou firem. V jedné firmě si vzal zboží na fakturu za 60 tisíc korun. Ve druhém případě, s ohledem na vyčerpaný limit firmy, nebyl obchod uskutečněn a zboží za 31 500 Kč nebylo vydáno.

Obviněný měl také ve stavebninách předložit zaměstnancům prodejny listinné doklady o tom, že je oprávněný zástupce firmy, kterou vlastní, čímž došlo k uzavření rámcové smlouvy na pronájem bouracího kladiva. Obviněný zapůjčené nářadí v hodnotě 27 tisíc korun ten den zastavil v zastavárně za 3 500 Kč.  

Obviněný muž měl během několika málo měsíců poškodit 5 firem. Pohyboval se jak v Karlovarském kraji, tak také v jiných krajích. Je tedy pravděpodobné, že poškozených společností bude více i z různých krajů, zejména se může jednat o Plzeňský či Ústecký kraj.

Muž měl navíc v prosinci loňského roku slíbit manželskému páru, že je schopen jim poskytnout právní služby svého „údajného“ kamaráda právníka. Služby měly spočívat v možnosti snížení splátek insolvence. Na základě těchto informací manželé obviněnému předali dvě zálohy na právní služby v celkové výši 41 500 Kč.

Obviněný muž byl po výslechu umístěn do policejní cely. Kriminalista z Oddělení hospodářské kriminality podal podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na jeho vzetí do vazby. Okresní soud včera rozhodl o vzetí obviněného do vazby. V případě prokázání viny hrozí obviněnému až pětiletý trest odnětí svobody.

mjr. Mgr. Kateřina BöhmováSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
seo uniweb