Vznik jezdeckého pomníku Karla IV. podpoří karlovarští umělci

Po krátké časové pauze, kdy byla Galerie umění Karlovy Vary uzavřena z provozních důvodů, se její prostory opět otevřou ve čtvrtek 13. února veřejnosti. Přichystána je výstava s názvem „Karlovarský salon 2020.“ Kromě prezentace autorské tvorby regionálních umělců má akce ještě hlubší smysl - chce pomoci propagovat ideu a rovněž získat finanční prostředky na realizaci jezdeckého pomníku Karla IV. v Karlových Varech. Vernisáž bude zahájena v 19 hodin.

dezinfekce

Výstava má navázat na tradici karlovarských výtvarných salonů, které byly v galerii pořádány ve spolupráci s dřívější pobočkou Svazu českých výtvarných umělců. Uvolňující se atmosféra ve společnosti dovolila uspořádat roku 1961 první „Karlovarský salon.“ Okruh zúčastněných výtvarníků z karlovarského regionu byl vymezen jejich členstvím v profesním spolku, jinak jim však nikdo nediktoval, co mohou či nesmějí vystavit. Tento svobodomyslný princip skončil obdobím tzv. normalizace společnosti a pořádání salonů bylo po roce 1972 z ideologických důvodů zrušeno.

Umělci, kteří se účastní „Karlovarského salonu 2020,“ svá vystavená díla věnovali ve prospěch vzniku již zmíněného jezdeckého pomníku. Ten má vzniknout dle návrhu sochaře Michala Gabriela, jenž vyhrál soutěž vypsanou místním Rotary klubem v roce 2016. Jejich výtvarné dary budou vydraženy během následných aukcí či přímo darovány největším donátorům akce. Tímto počinem získává záměr vzniku pomníku Karla IV. další pozitivní poselství - výtvarníci spjatí s karlovarským regionem se nezištně přihlásili k podpoře odvážné myšlenky. Znovuzrozený „Karlovarský salon 2020“ má vzbudit zájem širší veřejnosti a přispět k blízké realizaci pomníku, který má ozdobit intravilán lázeňského města.

Výstavu je možné navštívit až do 1. března.

O tom, že bylo podepsáno memorandum ohledně jezdecké sochy Karla IV., jsme vás informovali zde.


Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje


Fotogalerie
Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024