Vyjádření hejtmana k vážné situaci v chebské nemocnici

Primář interního oddělení chebské nemocnice Stanislav Adamec zveřejnil informace o alarmujícím stavu ohledně nedostatku lůžek pro pacienty s COVID-19, o přetížení sester a dalšího personálu. Uvedl, že zdravotníci v Chebu jsou kvůli limitní kapacitě nuceni k selektivní péči, k výběru pacientů, kterým poskytnou intenzivní péči a kterým už nikoliv.

zprávy uniweb weby

Asi nikdo z nás si nedovede představit fyzické a psychické vyčerpání lidí, kteří denně pečují o pacienty s koronavirem, slouží ve dne v noci, a to i s rizikem, že se sami nakazí. To jediné, co pro ně můžeme udělat je, že se jim pokusíme ulevit. A o to se taky snaží jak krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková, jež kromě další práce denně hledá všechny možnosti, jak rozšířit kapacitu a případně překládat pacienty do jiných nemocnic a regionů. Pracuje na tom vedení nemocnice i další zdravotnická zařízení.

Konkrétně během včerejšího rána jsme v Chebu reprofilovali všechna "necovidová" lůžka intenzivní péče na lůžka pro pacienty covid+ tak, abychom získali dodatečnou potřebnou kapacitu. Pacientům bez nákazy covid bude poskytnuta intenzivní péče v nemocnicích v Sokolově a v Karlových Varech. V pátek se převáželi pacienti do Prahy a Plzně v sobotu do Karlových Varů a Nejdku, dnes do Nemocnice Mariánské Lázně. Situace v Chebu je monitorována a řeší se nepřetržitě, stejně tak je to ale i s ostatními nemocnicemi v kraji. Jsme prakticky stále v kontaktu s krajskou koordinátorkou i s vedením KKN. Každopádně jsem rád, že i pan primář konstatoval mírné zlepšení situace v chebské nemocnici během soboty 9. ledna.

Vím, že uvedená řešení rozhodně nejsou ideální a vycházejí z dostupných možností. Ale další vlna koronaviru trápí všechny kraje bez rozdílu a my se ji snažíme zvládnout a nikoho v tom nenechat. To platí stejně také pro chebskou nemocnici.

Petr Kulhánek
Hejtman Karlovarského kraje

Vyjádření města Cheb - Chebská nemocnice je na hraně kapacit

Velký rozruch v Chebu i celém kraji vzbudilo včerejší vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice MUDr. Stanislava Adamce, který informoval, že nemocnice už není schopna zajistit odpovídající péči pro pacienty s covid-19. 

Krizový štáb ORP Cheb byl o hrozícím nedostatku lůžek informováno ředitelem chebské nemocnice už v průběhu pracovního týdne, byla projednána i možnost případné pomoci ze strany města. Byla tak např. dojednána pravidelná přítomnost hlídek městské policie v areálu nemocnice, kde budou dohlížet na veřejný pořádek a předcházet konfliktním situacím. 

Zřizovatelem nemocnice je Karlovarský kraj, proto starosta opakovaně komunikuje s hejtmanem Kulhánkem. Ten už ve čtvrtek vyzval vládu, aby aktivovala systém pomoci, který by umožnil část pacientů převézt do SRN a ulevit tak přetíženým zdravotnickým zařízením nejen v Chebu, ale i ve zbytku kraje. Ministr Blatný aktivaci přeshraniční pomoci doposud odmítá s tím, že zatím nejsou vyčerpány lůžkové kapacity v ČR, proto nevidí převoz pacientů do Německa jako nezbytný. V současnosti tak dochází k distribuci pacientů s covid-19 mezi nemocnicemi a dalšími zdravotnickými zařízeními v kraji (Mariánské Lázně, Nejdek), několik pacientů už bylo převezeno i do Plzně a Prahy.

Vedení města ve shodě s vedením kraje apeluje na vládu, aby možnost převozu pacientů do bavorského a saského pohraničí aktivovala co nejdříve. Jednak může poskytnutá kapacita lůžek v Německu sloužit jako záloha při rychlém zhoršení epidemické situace, jednak jsou nemocnice v Německu dopravně rychleji a snáze dostupné než plzeňské a pražské. 

Vedení města děkuje všem zdravotníkům v chebské nemocnici za enormní úsilí, které musí už po řadu měsíců vynakládat při záchraně zdraví a životů pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19.Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje
           fb Město Cheb
Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy

 

seo uniweb