Slavnostní otevření zrekonstruovaného statku v Milíkově

Karlovarský kraj připravil ve spolupráci s Muzeem Cheb slavnostní otevření zrekonstruovaného statku čp. 18 v Milíkově, a to v rámci Dnů evropského dědictví, kdy jej představí veřejnosti. Kraj zakoupil usedlost v roce 2008, od roku 2013 pak započaly postupné rekonstrukční práce.


„Hrázděný statek v Milíkově považujeme za velmi cennou architektonickou památku, která je nositelem typických znaků lidové architektury Chebska. Prostory usedlosti budou sloužit jako expozice a představí návštěvníkům nejen podobu života na statku a drobnou řemeslnou výrobu, ale zaměří se také na připomenutí lidové kultury a chebského folklóru,“ uvedla radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

Práce na statku byly rozděleny do několika etap. V té první byla opravena budova stodoly a následně také kolna. V roce 2017 byl objekt pro veřejnost uzavřen a začaly stavební úpravy na obytném stavení a malém domku v místech původních samostatných chlévů, který bude sloužit jako pokladna. Zároveň byl vystavěn zcela nový objekt sociálních zařízení pro návštěvníky.

Stavební úpravy obytné části se soustředily v maximální míře na záchranu dochovaných dřevěných prvků původního roubení a hrázdění. Dožilé části, které již nebylo možné zachovat, byly nahrazeny novými. Během stavebních úprav byly plně respektovány původní pracovní postupy. Opravami, jež striktně dodržovaly původní vnitřní členění budovy, prošel také interiér.

V obytném domě, kolně a stodole naleznou návštěvníci prostory expozice. Celý areál statku nabídne vhled do života zemědělské usedlosti na Chebsku na konci 19. století a v první třetině 20. století. Proměnou prošel rovněž pozemek, a to v podobě výsadby nových stromů a keřů a za stodolou návštěvníci najdou dvě osetá a osázená pole. Před průčelím obytného stavení byla zřízena typická předzahrádka. 

Projekt rekonstrukce celého areálu byl financován z evropských dotací a z prostředků Karlovarského kraje.

Hrázděný statek v Milíkově bude slavnostně otevřen dne 11. září 2021 v 11:00 hodin. Pro návštěvníky bude po celý den připraven bohatý program. Vnitřní i venkovní prostory oživí ukázky tradičních řemesel a prací, které se vázaly k životu v hospodářství. Děti si budou moci vyzkoušet hry, kterými se bavily jejich vrstevníci v minulosti. Pro zájemce z Chebu bude připravena kyvadlová autobusová doprava.


Zdroj: Bc. Jitka Čmoková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO Studio

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
seo uniweb