Optimus ADI může pomoci vyhrát v bitvě s plasty

Asi jen málo lidí neví, že je modulární robotická životní forma Optimus Prime coby vůdce Autobotů (frakce Transformerů ze stejnojmenné sci-fi ságy) hlavním hrdinou v zápase proti zlotřilému decepticonskému vůdci Megatronovi. Málo je ale nejspíše těch, kteří někdy slyšeli o tom, že existuje jakýsi Optimus ADI (v tomto případě z reálného světa) a právě on může pomoci zvítězit v boji se starými plasty, které ohrožují tento svět možná mnohem víc než deset Megatronů dohromady.

webíky uniweb

Při troše fantazie můžete ryze tuzemský Optimus ADI (vyvinutý skupinou Active Development Investments) připodobnit k Transformeru, neboť to je taková špičková a až trochu nadpozemská technika. Tady však všechny podobnosti končí, protože ji mají na svědomí "obyčejní“ pozemšťané (i když, kdo ví…). Skupině nadšenců se zkrátka nelíbilo, kolik plastů ještě nedokážeme efektivně zpracovat a tak vymysleli zařízení Optimus. Na jedné straně do něj nasypete rozdrcený plast a na druhé straně z něj vyteče olej, jenž má další využití třeba v petrochemickém průmyslu. To vše se stane bez jakéhokoliv znečištění okolí. Zdá se to jednoduché, ovšem vývoj Optima, který je nyní už ve finále, trval několik let. Že se nejedná o sci-fi potvrdil i fakt, že technologie označená jako POL se v roce 2019 dostala do finále prestižní soutěže Nápad roku.

Kouzlo Optima spočívá především v tom, že je zařízení ukryto v kontejneru běžné velikosti, jaký vídáme například na stavbách coby zázemí. Díky tomu je mobilní a snadno přepravitelný na požadované místo. Technologie v jednom kontejneru má denní kapacitu 1 000 kg odpadu s účinností 1 kg = 1 litr oleje při spotřebě 1 kWh elektrické energie. Podle požadovaného objemu zpracování lze pak propojit v podstatě libovolný počet kontejnerů. To může být zajímavé pro města a obce, případně svazky obcí. Postačí jen kontejnery postavit do areálu technických služeb, k obsluze postačí naprosté minimum lidí.

Právě případné využití Optima v komunální sféře přivedlo zástupce města Sokolov a Karlovarského kraje do areálu chomutovské teplárny, kde je Optimus takříkajíc dolaďován a zkoušen. Podle Karla Jakobce, místostarosty Sokolova a uvolněného člena krajského zastupitelstva, jsou použité plasty čím dál větším problémem a zátěží pro životní prostředí. Musíme se proto zajímat, jak ho řešit.

"Protože nás zajímá, jak nejjednodušším a efektivním způsobem nakládat s použitými plasty, využili jsme možnosti podívat se na unikátní technologii vyvíjenou skupinou ADI. Právě ta by mohla být jedním ze způsobů, jak si v budoucnu s plasty poradit a ještě z nich získat využitelný produkt," uvedl po prohlídce technologie Karel Jakobec.


Zdroj: město Sokolov

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
uniweby

Hlavní zprávy

 

weby uniweby
seo uniweb