Naučná stezka Kladská získala prestižní cenu Adolfa Heyduka

V úterý 16. června 2020 ve Svijanech byla slavnostně Správě CHKO Slavkovský les udělena za naučnou stezku Kladská cena Adolfa Heyduka za rok 2019 pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným v kategorii geologické lokality.

dezinfekce

“Je to pro nás prestižní ocenění naší dlouhodobé práce v lokalitě Kladská,” říká ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček.

“Naše více než čtyřicetiletá snaha o zpřístupňování Kladských rašelin pomocí naučné stezky a nyní i bezbariérového Domu přírody pro osoby s pohybovým hendikepem byla takto příjemně oceněna. Těší nás dvojnásob, že jsme byli nominováni bez našeho vědomí a hlasovali samotní návštěvníci anonymně prostřednictvím internetu,” dodává.

Cena byla udělena Mezinárodním vzdělávacím projektem Hugo na cestách ve spolupráci s Památkovou komorou ČR a Geoparkem Český ráj. Zároveň byl u této příležitosti předán Správě CHKO Slavkovský les z rukou předsedy stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a senátora Miroslava Nenutila pamětní list.

“Veřejnost může každý rok na webových stránkách www.hugonacestach.info nominovat kulturní památky, geologické lokality, technické památky či malá muzea zaměřená na industriální nebo technické dědictví, které jsou podle jejího mínění nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům,” vysvětluje systém nominace a hlasování hlavní koordinátorka projektu Hana Talli Hlubočková.

Do pátého ročníku (za rok 2019) nominovala veřejnost celkem 17 památek a lokalit a do hlasování bylo započítáno celkem 747 platných hlasů. Jak hlasování pro rok 2019 dopadlo a kdo byl oceněn? 

“Jak již bylo řečeno, za zpřístupnění naučné stezky Kladské rašeliny pro osoby na vozíku a s ohybovým postižením získala cenu za geologickou lokalitu nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným Správa CHKO Slavkovský les s druhým nejvyšším počtem hlasů v udělovaném roce 2019. V kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO byla s nejvyšším počtem hlasů hodnocena Národní kulturní památka Vyšehrad za možnost bezbariérové prohlídky celého areálu pro osoby na vozíku, které veřejnost přidělila 191 hlasů. V kategorii ostatní památky zvítězil Zámek Svijany za kompletní bezbariérový přístup do expozic i parku pro osoby pohybově postižené. Ve čtvrté udělované kategorii - technické památky a malá muzea, ocenila veřejnost Železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka za bezbariérový přístup pro osoby na vozíku,” doplňuje Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les: 

Základ naučné stezky Kladská byl Správou CHKO Slavkovský les vybudován již v roce 1977. V současné době je naučná stezka provozována společně s Lesy ČR, s. p. a je koncipována jako okruh dlouhý zhruba 2 km, doplněný informačními panely a interaktivními hravými prvky. Na většině své délky je tvořena dřevěným povalovým chodníkem přívětivým právě pro osoby s pohybovým omezením. Návštěvníci tak mohou díky stezce “vstoupit” do okrajové části národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Zároveň zde má stezka zázemí v podobě blízkého parkoviště a informačního centra umístěného v Domě přírody Slavkovského lesa.


Zdroj: KIS Mariánské Lázně


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
03.07.2020 17:30
0 +
 

Hlavní zprávy