Karlovy Vary: Goethova vyhlídka usiluje o zvláštní ocenění

Až do soboty 15. srpna 2020 mohou milovníci památek v internetovém hlasování na webu Národního památkového ústavu vybírat vítěze zvláštního ocenění „Památky děkují.“ To je součástí již tradičního každoročního klání o Cenu Národního památkového ústavu „Patrimonium pro futuro.“

A nebuďte smutnej, Vaňku! aneb 85 setkání s Václavem Havlem

Soutěž „Patrimonium pro futuro“ je vyhlášena ve čtyřech kategoriích (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky), v nichž vítěze vybírá odborná porota. Veřejnost pak v internetovém hlasování může podpořit některý z návrhů na cenu bez ohledu na soutěžní kategorii. 

V internetovém hlasování je možné dát svůj hlas právě jednomu z celkem 23 kandidátů, které do celostátního kola nominovala jednotlivá krajská územní odborná pracoviště NPÚ. 

V Karlovarském kraji nominaci v letošním ročníku získala Komplexní obnova romantické Goethovy vyhlídky. Nejvýše položená karlovarská vyhlídka, nacházející se v lesích nad lázeňským centrem Karlových Varů, je příkladem romantické architektury 19. století. Výletní restaurace s vyhlídkovou věží byla postavena v letech 1888–1889 podle návrhu významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Město Karlovy Vary od roku 2016 provádělo rozsáhlou obnovu objektu a na jaře loňského roku byla vyhlídka opět zpřístupněna veřejnosti.

Profily všech navržených kandidátů včetně hlasovacích tlačítek jsou k dispozici na webu Národního památkového ústavu, na němž získají hlasující informace o tom, co se v loňském roce povedlo objevit, zachránit, obnovit nebo prezentovat a kdo se o to zasloužil a profily všech navržených kandidátů. Hlasovat však lze pouze pro jednoho z navržených. Hlasování probíhá na webových stránkách NPÚ do soboty 15. srpna. Slavnostní vyhlášení se pak uskuteční 14. října 2020 v Národním muzeu v Praze.

Cenu Národního památkového ústavu „Patrimonium pro futuro“ s podtitulem „Společenské ocenění příkladů dobré praxe“ vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.


Zdroj: Mgr. Jelena Kriegelsteinová, Národní památkový ústav 

NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Bobby Shew
weby uniweb