Karlovy Vary: Goethova vyhlídka usiluje o zvláštní ocenění

Až do soboty 15. srpna 2020 mohou milovníci památek v internetovém hlasování na webu Národního památkového ústavu vybírat vítěze zvláštního ocenění „Památky děkují.“ To je součástí již tradičního každoročního klání o Cenu Národního památkového ústavu „Patrimonium pro futuro.“

dezinfekce

Soutěž „Patrimonium pro futuro“ je vyhlášena ve čtyřech kategoriích (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky), v nichž vítěze vybírá odborná porota. Veřejnost pak v internetovém hlasování může podpořit některý z návrhů na cenu bez ohledu na soutěžní kategorii. 

V internetovém hlasování je možné dát svůj hlas právě jednomu z celkem 23 kandidátů, které do celostátního kola nominovala jednotlivá krajská územní odborná pracoviště NPÚ. 

V Karlovarském kraji nominaci v letošním ročníku získala Komplexní obnova romantické Goethovy vyhlídky. Nejvýše položená karlovarská vyhlídka, nacházející se v lesích nad lázeňským centrem Karlových Varů, je příkladem romantické architektury 19. století. Výletní restaurace s vyhlídkovou věží byla postavena v letech 1888–1889 podle návrhu významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Město Karlovy Vary od roku 2016 provádělo rozsáhlou obnovu objektu a na jaře loňského roku byla vyhlídka opět zpřístupněna veřejnosti.

Profily všech navržených kandidátů včetně hlasovacích tlačítek jsou k dispozici na webu Národního památkového ústavu, na němž získají hlasující informace o tom, co se v loňském roce povedlo objevit, zachránit, obnovit nebo prezentovat a kdo se o to zasloužil a profily všech navržených kandidátů. Hlasovat však lze pouze pro jednoho z navržených. Hlasování probíhá na webových stránkách NPÚ do soboty 15. srpna. Slavnostní vyhlášení se pak uskuteční 14. října 2020 v Národním muzeu v Praze.

Cenu Národního památkového ústavu „Patrimonium pro futuro“ s podtitulem „Společenské ocenění příkladů dobré praxe“ vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili.


Zdroj: Mgr. Jelena Kriegelsteinová, Národní památkový ústav 


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy