Je nejvíce postižena Praha nebo Karlovarský kraj?

Na Karlovarský kraj dopadá současná pandemie snad nejtvrději ze všech krajů České republiky. A to nejen nejvyšším relativním počtem nakažených, ale také ekonomickými dopady, které pro region ekonomicky závislý na cestovním ruchu a přeshraniční práci v sousedním Německu mohou být tvrdší než ve zbytku republiky.

dezinfekce

Počet nakažených koronavirem. To je číslo, které sleduje celá republika. Můžeme se těšit z toho, že v Karlovarském kraji je zatím „jen" 40  (aktuálně 42 - pozn. redakce) nakažených. Pokud ovšem převedeme tyto nakažené na počet obyvatel, dostaneme se na smutné první místo v republice. V našem regionu je jeden nakažený na 7375 obyvatel, což je ještě horší poměr než v Praze, kde je v absolutních číslech nejvíce nemocných.

„V rámci vládní distribuce pomůcek by měl být brán zřetel na náš nejpostiženější kraj. To se týká i plicních ventilátorů, kterých je v kraji pár desítek. Pevně doufám, že nebudou muset být použity, ale musíme být připraveni na vše," sdělil Vojtěch Franta, krajský zastupitel.

Velkým tématem je denní pohyb českých pracovníků v německém pohraničí, tzv. pendlerů. Omezení jejich pohybu by bylo žádoucí pro zastavení šíření nemoci, ale přineslo by nedozírné ekonomické problémy pro tisíce občanů našeho kraje.

„Pochopitelně, že nejlepší by bylo, kdyby v tuto chvíli nikdo hranice nepřekračoval. Nicméně dopady takového opatření bez dalších kroků by byly devastující. Situaci musí řešit vláda se svými německými protějšky, jedná se o zdraví obyvatel Česka i Německa. Jedním z mnoha nápadů Pirátů, který by dopady omezujících opatření pro všechny postižené, tedy nejen pro pendlery, zmírnil, je i krátkodobý nepodmíněný příjem, který by mohl překlenout nejhorší období," řekl Petr Třešňák, poslanec za Karlovarský kraj.

Plný dopad současné situace se projeví v řádech měsíců. Příjmy velké části obyvatel našeho kraje jsou přímo vázány na lázeňství, cestovní ruch, nebo přeshraniční styk, včetně pendlerů. Opatření proti koronaviru představují podstatný zásah do HDP našeho kraje a bude pro to důležité, jak našemu kraji vláda ekonomicky pomůže.

„Na všech úrovních samosprávy – vládní, krajské i obecní – musíme vytvořit účelné podpůrné plány pro obnovu, takové malé Marshallovy plány. Věřím, že současná obtížná situace nám přinese i něco dobrého. Uvědomíme si, co je v životě důležité a trochu přibrzdíme náš hektický životní styl. A k tomu může přispět návštěva a relaxace v lázních našeho kraje. Bude to ideální místo na dovolenou," uzavírá optimisticky Josef Janů, krajský radní.    


Zdroj: Jindřich Čermák


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese

Hlavní zprávy

 

Renault MASTER - navržen pro potřeby každé profese