Cheb: Zemřela dramaturgyně Lidmila Kraváková

Ve věku 76 let zemřela dramaturgyně Lidmila Kraváková. Výrazná divadelní osobnost, milovnice mýtů a poezie, která na přelomu tisíciletí působila také v Západočeském divadle v Chebu.


Lidmila Kraváková se narodila 30. dubna 1946. Formovala ji uvolněná atmosféra šedesátých let a studentské intelektuální podhoubí v Praze, kde absolvovala na Karlově univerzitě obor teorie divadla, vědy společenské, ale prakticky do divadelního života vstoupila až v tehdejším Divadle pracujících v Gottwaldově, dnešním Městském divadle Zlín. S tím byla úzce spjata od roku 1972 až do roku 1999. 

Poté uzavřela svou dlouholetou a plodnou kariéru tříletým intenzivním působením v Západočeském divadle v Chebu. Jako milovnice literatury se soustředila zejména na textovou přípravu inscenací. ,,Byla vášnivou čtenářkou poezie, hledačkou neotřelých jazykových i divadelních řešení, bylo jí blízké hledat témata lidsky hluboká, duchovní až existenciální,” popsal za Městské divadlo Zlín dramaturg Vladimír Fekar. Ne náhodou je její jméno spjato i s Vladimírem Holanem, s nímž vedla od roku 1966 až do roku 1975 korespondenci. 

,,Zajímal ji apokryfní přístup k mytickým příběhům, k tématům, jež přesahují dimenzi lidského života,” doplnil Fekar. Právě v tomto duchu se nesla také její tvorba v Západočeském divadle v Chebu. ,,Diváci mohou určitě vzpomínat na její výraznou úpravu inscenace Merlin aneb pustá zem, kterou režíroval Branislav Mazúch, do pomyslného mýtického cyklu v Chebu zapadá také její dramaturgie hry Rostislava Křivánka s názvem Rút. Podílela se tu ale i na titulech jako Zkrocení zlé ženy, Hrdina západu nebo Dvojí nestálost,” popsala současná dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu Martina Pokorná. 

Své divadelní působení zakončila Lidmila Kraváková již v divadelním důchodu v roce 2005 apokryfním monodramatem Mirjam, ve kterém titulní roli ztvárnila chebská herečka Radmila Urbanová.

Lidmila Kraváková zůstává ve vzpomínkách pamětníků jako osoba naplno žijící divadlem i jako citlivá duše ponořená do světa slova a metafor. 

,,Maminka byla celý život dítětem zavřeným v dospělém těle. Dítětem milujícím nade vše divadlo, poezii, herce, knihy, básníky a ten svět, ve kterém je všechno možné a nic jí v něm nezraní. Dokázala dohlédnout tam, kam v úterý ráno odešla,” zakončila její dcera Irena Benešová.


NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

Velikáni filmové hudby
seo uniweb