2011 – Cheb: Víkend ve znamení 950 let (4382) (TV Západ)

Třídenní oslavy 950 let města Chebu proběhly o uplynulém víkendu. Návštěvníci měli možnost navštívit nejrůznější akce, které se konaly na několika místech. Zahájení oslav předcházelo páteční setkání představitelů města s pozvanými hosty partnerských měst, čestných občanů, bývalých starostů města a dalších pozvaných osobností. To se odehrálo v obřadní síni chebské radnice. Na náměstí krále Jiřího byl od tří hodin odpoledne zahájen program slavností.


"Žijeme ve městě s dlouhou tradicí a významnou, v některých chvílích i dramatickou, historií. Až do roku 1721 se Chebu díky okolnostem i obratné politice dařilo držet výsadní postavení a mimořádná privilegia. Za dobu od první písemné zmínky se vystřídalo více než třicet generací. Dnešní podoba Chebu je výsledkem a odkazem práce statisíců lidí, kteří v něm žili a pracovali," řekl na úvod starosta města Pavel Vanoušek.

Na chebském náměstí vyrostly obří stany, kde se čepovalo pivo a prodávalo občerstvení. Stánky s rozličným sortimentem byly v obležení návštěvníků. Na pódiu i pod pódiem probíhal v sobotu program, děti měly možnost zhlédnout pohádky nebo kejklíře.

Součástí oslav byla také výstava mapující osudy Chebanů. Návštěvníci kostela svatého Mikuláše si mohli prohlížet karty s jednotlivými životními příběhy lidí. K dispozici byla také prezentace s ukázkami některých zajímavých osudů promítaná na plátno v interiéru kostela.

Asi nejočekávanější událostí bylo otevření výstavy o historii města Chebu, která poprvé ukázala veřejnosti dokument z roku 1061. Jeho originál byl zapůjčen z Německa. 

"Úkol to nebyl vůbec jednoduchý, protože sehnat takto starou listinu, půjčit si jí a splnit všechny technické a ekonomické podmínky pro její zapůjčení nebylo jednoduché," uvedl ředitel chebského muzea Roman Procházka.

Zklamáním bylo naopak pro návštěvníky i novináře nemožnost pořízení fotografií nebo záznamu z výstavy. Listinu vám proto ukážeme pouze v oskenované podobě, kterou nám muzeum poskytlo.

Sportovní akcí Chebské kašny končil sobotní program. Po úvodních závodech v dětských kategoriích závodili cyklisté na trase vytyčené na pěší zóně.

Další záběry uvidíte po skončení Zpráv v pořadu Bez komentáře.

NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
3. Koncert ČNSO

Hlavní zprávy

 

NetConcert George Duke Band
weby uniweb