2004 – Františkovy Lázně: Festival představí africkou kulturu (TV Západ)

Na sklonku května se bude ve Františkolázeňských Městských sadech konat dvoudenní festival umění přírodních národů nazvaný Muli Bwanji. Bližší informace o jeho programu nám řekl hlavní organizátor, majitel zdejší Galerie exotického užitého umění Miroslav Širš.

dezinfekce

„Muli Bwanji znamená pro místní lidi tak trošku neznámý pojem. Já bych ho upřesnil v tom smyslu, že je to název nebo pozdrav, který zve k návštěvě tady tohoto festivalu. Je to africký pozdrav, v jazyce Čičeva a znamená Dobrý den, jak se daří? Takže tímto způsobem bychom chtěli oslovit zájemce o kulturu v tomto regionu. 28., 29. května, v pátek a v sobotu, to znamená poslední víkend v květnu, dojde tady k velmi nevšední kulturní události v tomhle regionu. Sezvali jsme sem řadu českých i zahraničních kapel. Většinou se jedná o takzvanou world music nebo etnickou muziku. Bude se tady hodně bubnovat na africký djembe, bude se tady hodně tancovat. Budeme tady mít kapelu například z Mexika. Bude se tady exoticky vařit na africký způsob, na indický způsob. Budeme tady mít pravé kuchaře z Indie, z Afriky. Budou tady ukázky workshop řezbářské umění kamenosochařského umění. Takže si myslím, že ta kulturní paleta, ta nabídka je poměrně široká a měla by oslovit nebo věříme, že osloví řadu zájemců, kteří si dosud nic takového na vlastní kůži nevyzkoušeli,“ přiblížil akci pořadatel Miroslav Širš. 

Organizátory festivalu přijel v minulém týdnu osobně podpořit velvyslanec Jihoafrické republiky Noel Lehoko s manželkou. Při této příležitosti nám poskytl krátký rozhovor, ve kterém hovoří o svém mnohaletém vztahu k České republice a programu své návštěvy Františkových Lázní nebo o významu rozvíjení kulturních vztahů mezi oběma státy. Tento rozhovor uvidíte po skončení zpravodajství.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
NOVÝ RENAULT CAPTUR

Hlavní zprávy

 

NOVÝ RENAULT CAPTUR