2002 – Cheb: Křížová chodba se po desítkách let otevřela veřejnosti (TV Západ)

Jindy zavřené prostory unikátní křížové chodby Františkánského kláštera i sousedního kostela Nanebevzetí Panny Marie si mohla o uplynulém víkendu prohlédnout veřejnost v rámci kulturně společenské přeshraniční akce nazvané Chebské setkání.


Jedna z nejvzácnějších památek starého Chebu, gotická křížová chodba ze 14. století, je přitom pro veřejnost trvale uzavřena již několik desetiletí a sousední kostel v posledních letech hostil pouze několik příležitostných kulturních akcí. V křížové chodbě je ale nyní pro návštěvníky připravena výstava fotografií nazvaná "Cheb, Hof v letech 1900 a 2002, kterou připravila zdejší Galerie G4. Vystavené snímky nabízejí konfrontaci stejných míst z obou měst zachycených na počátku 20. století a v současnosti. 

"Vděčíme za to Josefu Haberzettlovi, tady v té chebské části, protože ten před 100 lety velmi intenzivně fotografoval Cheb a jeho okolí. A jeho fotografie se dochovaly a jsou uloženy ve státním archivu v Chebu, takže vděčíme vlastně Dr. Boháčovi za to, že nám pomohl ty fotografie vybrat, protože ono jich je více než pět tisíc, tuším, v té sbírce a dohromady s Peterem Tschöpem z Hofu, který zase sehnal ty dobové pohlednice, tak jsme dali dohromady tento výběr," popsal ředitel Galerie G4 Zbyněk Illek. 

Přestože Cheb navázal partnerské vztahy s bavorských Hofem teprve před nedávnem a tato výstava je prvním oficiálním společným projektem, spolupráce například mezi divadly nebo vysokými školami z obou měst již přinesla první konkrétní výsledky. 

"Na kulturním poli je navázání spolupráce nejjednodušší a tady se proto také začalo. Do budoucna by se vzájemné vztahy ale měly zaměřit i na další oblasti. Plánuje se například výměna zkušeností týkající se práce radnic obou měst, abychom věděli jakým způsobem partner řeší nejrůznější problémy. A v úvahu přichází i řada dalších projektů," vyjmenoval starosta Hofu Dieter Döhla.

S Františkánským klášterem sousedící kostel Zvěstování Panny Marie pak v těchto dnech nabízí neméně zajímavou prezentaci přeshraniční Krajinné výstavy, kterou budou v roce 2006 společně pořádat města Cheb a Marktredwitz. V průběhu příprav této výstavy dojde v obou městech k rozsáhlým úpravám mnohahektarových území, která mají být přeměněna na rekreační, sportovní a odpočinkové zóny. V Chebu se bude konkrétně jednat o oblast v okolí řeky Ohře a přilehlou část starého města. 

"Nejdůležitějším cílem pořádání Krajinných výstav je dát do pořádku staré, zchátralé části města a to včetně odstranění případných ekologických škod a vybudovat zde například dětská hřiště a další podobná zařízení určená pro trávení volného času," popsala starostka Marktredwitz Birgit Seelbinder. 

Křížová chodba Františkánského kláštera a sousední kostel Zvěstování Panny Marie, tedy i obě výstavy budou pro veřejnost přístupné až do konce října. 

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
seo uniweb