Festival osamělých herců nabídne jenom to nejlepší

0

Pro 19. ročník festivalu Divadlo jednoho herce, který začíná ve čtvrtek, se Západočeskému divadlu v Chebu (ZDCH) podařilo získat skutečnou špičku tvorby monodramat a sól všech divadelních druhů a žánrů, které se u nás urodily v posledních dvou letech. „Festival potrvá od čtvrtka až do neděle. Nabídne opravdu exkluzívní program, 15 představení, dva držitele Ceny Thálie – Milana Kňažka a Radima Vizváryho – a umělce a performery z Maďarska, Polska, Francie, Itálie a Izraele. A samozřejmě Česka,“ uv

Diváci uvidí Radima Vizváryho (Sólo), Miřenku Čechovou (Hlas Anne Frankové), Milana Kňažka (Shylock), Terezu Hofovou (Skugga Baldur), Elišku Brtnickou (Enola), Dianu Tonikovou (Vanilková džungle) a Janu Vyšohlídovou (Ošklivé káčátko). Z Francie přijede Compagnie Choc Trio s inscenací, která bodovala už na off-programu na festivalu v Avignonu, Šelestění tmy (Les Bruits du Noir).

Z Itálie dorazí performerka ze Sienny Silvia Bastianelli s tanečním sólem Opium (Oppio), na ni naváže ve Vídni žijící a tvořící performer Martin Dvořák s taneční poctou brněnskému básníkovi Blatný. Izraelec Yoav Bartel v rovněž oceňované inscenaci Smím prosit (Let’s Dance) spojí výuku tradičních tanců své země se zkušenostmi z izraelské armády.

Celý festival pak zahájí maďarská dvojice programátora a tanečnice Bandart Productions s pozoruhodným propojením interaktivní projekce a pohybu performerky Katalin Lengyel. Má název Dancing Grafitti / It Started With a Dance.

„Vějíř žánrů je rozevřený doširoka: od pravidelných činoherních textů – například někdejší chebská herečka Diana Toniková ve Vanilkové džungli, přes loutková představení – Ošklivé káčátko Jany Vyšohlídové, nejrůznější druhy pohybového a neverbálního divadla – Miřenka Čechová a její Hlas Anne Frankové, moderní výrazový tanec – italské taneční sólo Opium a česká půlhodinka s názvem Blatný, představení s výraznou hudební a akustickou složkou – francouzské Šelestění tmy, s využitím nových médií – maďarský videomapping reagující na pohyby aktérky v Dancing Graffiti, až po nový cirkus a akrobacii s japonskou inspirací – Enola Elišky Brtnické,“ doplnil Zdeněk Bartoš.

Západočeské divadlo na přehlídku připravuje svůj příspěvek v podobě britského interaktivního monologu od Duncana Macmillana v překladu Magdalény Zelenkové s názvem Všechny báječný věci, během něhož herec zapojuje do rekonstrukce svého potýkání s matčinou a vlastní depresí i diváky z publika. Monodrama zkouší Pavel Richta pod režijním dohledem uměleckého šéfa ZDCH Zdeňka Bartoše.


Autor: divadlo ZDCH Článek může obsahovat komerční sdělení.

Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
seo uniweb