Model relikviáře sv. Maura, který vyrobili vězni, zamířil do Polska

0

model, relikviář sv. maura, výrobek, vězni, ostatky, polsko, soutěž, umění


Haptický model ostatkové schránky, která je spolu s korunovačními klenoty nejcennější zlatnickou památkou v Čechách, byl pracovníky správy Státního hradu a zámku Bečov a Věznice Horní Slavkov převezen do polského Sztumu. Zde bude usilovat o vítězství v XVI. ročníku unikátní mezinárodní soutěže vězeňského umění.

Dotykový model relikviáře sv. Maura byl vytvořen v roce 2011 jako výsledek spolupráce Státního hradu a zámku Bečov, Věznice Horní Slavkov a obecně prospěšné společnosti Přírodní škola. Jeho výroba probíhala ve Věznici Horní Slavkov pod vedením Radka Jirsy ve dvou dílnách. Na práci truhláře navazovala výroba sošek a reliéfů v modelářské dílně, ve které odsouzení staví rovněž modely hradů, zámků a jiných historických a technických objektů. 

I přes velkou náročnost trvala výroba necelé tři měsíce a podíleli se na ní čtyři odsouzení, kteří byli prací tak zaujati, že mnohokrát zapomínali i na to, v jakém prostředí žijí. Ačkoliv model v měřítku 1:1 původně vznikl jako pomůcka pro zrakově postižené, brzy se stal vynikajícím pomocníkem rovněž při edukačních aktivitách pro děti i při širší osvětové činnosti.

Výsledky soutěže vězeňského umění, kam byl model přihlášen, budou oficiálně známy 7. června.


Zdroj: Krajské listy Karlovarského kraje
Foto: Bečov nad Teplou, oficiální webová prezentace státního hradu a zámkuSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář