V okolí Božídarského Špičáku proběhlo pátrání po pohřešované 73leté houbařce

0

božídarský špičák, pátrání, horská služba, houbařka, policisté, hasiči, turisté, aplikace záchranka, dcera, oznámení, psovod


Po třiasedmdesátileté ženě, která si vyšla v nevhodné obuvi a s pejskem na houby, pátrali včera v podvečer členové horské služby, policisté i hasiči.

Pohřešování nahlásila dcera ztracené paní, která na ní marně čekala u zaparkovaného auta na kraji Božího Daru.

„Podle jejích informací šla maminka jen v žabkách na kraj lesa na houby a s sebou měla malého psa. Zpět ale už nedorazila, takže jsme hned začali uvedenou lokalitu prohledávat částečně pěšky a částečně na terénních čtyřkolkách a v autech,“ popsal okolnosti pátrání Jan Šimeček, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Pátrání bylo zpočátku neúspěšné a podle všeho to vypadalo, že se žena vydala do prostoru rašelinišť.

„Požádali jsme pak o spolupráci Policii ČR a Hasičský záchranný sbor. Policisté přivezli dva psy a psovodi se ještě před námi vydali na stezky, které vedou rašeliništi a v létě nejsou příliš schůdné. Našich 13 záchranářů společně s hasiči a dalšími policisty pak utvořilo rojnici,“ uvedl Jan Šimeček.

Vzhledem k tomu, že ani prohledávání těžkého terénu nepřineslo pozitivní výsledek, povolali policisté vrtulník s termovizí.

„Ten ale létal nad rašeliništi asi pět minut, když nás turisté, kteří věděli, koho hledáme, upozornili, že paní spatřili na kraji silnice za prohledávaným prostorem. Byla v pořádku, když zabloudila, snažila se využít cest mezi rašelinou a postupně se vymotala,“ doplnil Jan Šimeček.

„Každý rok v průběhu houbařské sezóny jsme nuceni vyhlásit několik pátracích akcí. Obvykle se jedná o seniory, kteří u sebe nemají mobil, a často jsou také nevhodně vybaveni a obuti. Někdy dokonce dochází i ke zbloudění houbařů z řad místních obyvatel,“ komentoval akci Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory.

Dodal, že především v okolí Božího Daru by houbaři, ale i turisté, měli dát pozor právě na nebezpečná místa v rašeliništích.

V současné době jsou lesy plné sběračů lesních plodů. Horská služba apeluje proto na všechny, kteří se do lesů vydávají, aby u sebe měli nabitý mobilní telefon a popřípadě i nainstalovanou aplikaci Záchranka. Výrazně tak zkrátíte dobu vaši lokalizace v případě nějakého problému. Nebo pátrací akci předejdete úplně.


Zdroj: facebookové stránky Horská služba Boží Dar / Klínovec
Foto: Horská službaSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář