Region: Nálezy munice

0

region, nález, munice, policie, rovná, jenišov, pyrotechnik


V pondělí dne 4. listopadu 2019 krátce po jedenácté hodině dopoledne oznámil 48letý muž na linku 158, že v lese u obce Rovná nalezl předmět podobný dělostřeleckému granátu. Na místo byla vyslána policejní hlídka z Obvodního oddělení Sokolov – venkov, aby zajistila místo nálezu a jeho okolí z důvodu bezpečnosti.

Operační důstojník poté povolal na místo policejního pyrotechnika z expozitury Teplice. Ten po příjezdu potvrdil, že se jedná o dělostřelecký granát ráže 7,5 cm. Na místě provedl jeho zajištění a následně i likvidaci. Při zneškodnění munice nedošlo k žádnému zranění ani škodě na majetku.

O den později, 5. listopadu 2019, krátce před pátou hodinou odpolední oznámil  43letý muž na linku 158, že při provádění výkopových prací na pozemku v Jenišově zřejmě nalezl předmět připomínající munici. Na místo ihned vyjela policejní hlídka z Obvodního oddělení Karlovy Vary – Rybáře, která místo nálezu a jeho okolí z důvodu bezpečnosti zajistila. Na místo byl následně přivolán pyrotechnik z expozitury Teplice. Ten uvedl, že se jedná o fragment dělostřeleckého granátu, zajistil jej a odvezl.

Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté, ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být zkorodované a nefunkční. Existují však případy, kdy je munice ještě funkční. Hrozí tedy nebezpeční nejen nálezci, ale může být ohroženo i celé nejbližší okolí. 

Není proto na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:
• S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.
• Nález označte a oznamte policii.
• Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.
• Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).
• Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika (na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
• Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.

mjr. Bc. Kateřina KrejčíSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář