Jáchymov: Oslavy 500 let tolaru

0

jáchymov, královská mincovna, muzeum, karlovy vary, tolar, ražba, oslava, program, numismatik, petr vorel


Dne 9. ledna uplyne 500 let od okamžiku, kdy český zemský sněm povolil svým rozhodnutím Šlikům oficiálně ražbu tolaru v jáchymovské mincovně. Muzeum Karlovy Vary připravilo v rámci oslav slavnostní program, který se uskuteční 10. - 12. ledna v muzeu Královská mincovna v Jáchymově.

V pátek 10. ledna začne program slavnostním zahájením a následně vystoupí pěvecký komorní sbor Rosa Coeli a Pouliční divadlo Viktora Braunreitera.

Začátek v 17 hodin.

V sobotu 11. ledna začne vernisáží v 15 hodin výstava "Od českého tolaru ke světovému dolaru." Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století.

Po vernisáži následuje přednáška prof. Petra Vorla "Z Jáchymova do celého světa, 500 let tolaru a dolaru." Petr Vorel, historik, numismatik a děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice přiblíží evropský kontext vzniku jáchymovských tolarů na základě nejnovějších výzkumů. Vysvětlí úlohu tolarových mincí v celosvětovém obchodě s drahými kovy v raném novověku, způsob transferu této měnové jednotky na americký kontinent a vznik dolarového měnového systému po vzniku USA.

V neděli 12. ledna se uskuteční vědecká konference, na níž zazní pět referátů na témata Kupní síla tolaru v 16. století, Jáchymov - kolébka stříbrné mince tolaru a úloha jáchymovských báňských úředníků, Šlikovský hrádek Freudenstein, Montánní archeologie v okolí Jáchymova, Jáchymov na počátku své existence ad.

Konference je přístupná veřejnosti.

Začátek ve 14 hodin.

Zdroj: Lev Havlíček


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář