Cheb: Seniory roku jsou Matějovič, Maruščáková a Kaňková (TV Západ)

0

cheb, senior, františek matějovič, gertruda maruščáková, hermína kaňková, mračková vildumetzová, petr kubis, jiří štědroň, parohanka, cena, program, kc svoboda, nominace, anketa, vyhlášení výsledků


Vyhlášení výsledků třetího ročníku ankety Senior roku proběhlo v chebském Kulturním Centru Svoboda ve čtvrtek 31. října odpoledne. Z celkem 27 nominovaných jednotlivců nad 60 let nakonec senioři získali tři hlavní ceny Senior roku a 9 dalších pak Cenu hejtmanky Karlovarského kraje.

Přítomné přivítali zástupci kraje a města Chebu a poté následoval kulturní program. V něm vystoupil se svým  setem písní Jiří Štědroň.

K tanci i poslechu pak zahrála chebská Parohanka. Představila se i trojice akrobatů.

Samotnému vyhlašování cen předcházela ještě zdravice hejtmanky kraje.

„Je mi opravdu velkou ctí, že tady dnes s vámi mohu být při vyhlašování třetího ročníku Senior roku. S touto myšlenkou přišel pan náměstek a nyní i můj nástupce - Petr Kubis. Myslím si, že ta myšlenka byla velmi dobrá,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová k publiku.

Jako první si pro ocenění Senior roku přišel František Matějovič, 74letý lékař z Chebu. Celý svůj profesní život zasvětil medicíně a pacientům západočeského regionu. Jako internista a gastroenterolog se velmi zasadil o nově zaváděnou metodu screeningu kolorektálního karcinomu. Stál na počátku celé řady dalších specializačních vyšetření, a to nejen ve svém oboru gastroenterologie, ale napříč celou medicínou, například též v oblasti kardiologie, kde byl průkopníkem metody dočasné kardiostimulace. V medicíně je stále aktivní a činný, bez ohledu na svůj věk. Dodnes provozuje ordinaci v Chebu.

Gertruda Maruščáková, 68letá pracovnice Tyflocentra ze Sokolova obdržela titul Seniorka roku. I když je sama postižená a téměř nevidí, pomáhá postiženým lidem. Jako regionální manažerka je velmi oblíbená nejenom u klientů, ale i u kolegů. Její velké obětavé srdce pomohlo spoustě klientům zvládnout zrakový handicap a navrátit se zpět do společenského života.

„Připadám si - jsem strašně nervózní, takže se i omlouvám, jsem šťastná a chtěla bych za všechno strašně moc poděkovat. Vážím si této ceny, opravdu, ze srdce, mockrát děkuji,“ poděkovala oceněná Gertruda Maruščáková.  

Třetí hlavní cenu si z Chebu odnesla Hermína Kaňková, 79letá seniorka z Karlových Varů. Je členkou Českého červeného kříže od roku 1950 a i přes svůj vysoký věk se velmi aktivně podílí na činnosti oblastního spolku v Karlových Varech. Své bohaté zkušenosti předává zejména na sociálním a humanitárním úseku. V roce 2018 byla oceněna medailí Alice Masarykové, což je nejvyšší ocenění udělované od roku 2003 Českým červeným křížem dlouholetým členům tohoto občanského sdružení.

„Sám by člověk nic nedokázal, ale ve spolupráci s druhými, iniciovat je, zapojit je, ukecat je … což je úžasná věc,“ skromně poznamenala ve své řeči paní Kaňková.

Cenu hejtmanky Karlovarského kraje pak obdrželo devět seniorů. Alena Pitelková, 68letá dobrovolnice v obecně prospěšné společnosti Hospic Sv. Jiří, která se stará o nevyléčitelně nemocné v domácím prostředí. Pomáhá s nejrůznějšími činnostmi, od stěhování až po administrativu, přičemž nepostradatelným pomocníkem je hlavně při organizaci jakékoliv benefiční akce na podporu hospice. 

Také Vlasta Kaprová, 77letá seniorka z Horního Slavkova. Čtvrtstoletí působila na škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami jako ředitelka. Věnovala se publikační činnosti a tvorbě učebních dokumentů pro žáky se zdravotním postižením. Kromě jiného byla u vzniku soutěží Praktická dívka a Zručný chlapec. V současné době vede několik zájmových útvarů pro děti i dospělé zaměřených na keramiku a výtvarné činnosti.

Oceněna byla také Eva Mikešová Matějková, 82letá učitelka hudby z Mariánských Lázní. Mnoho let působila na umělecké škole Fryderyka Chopina a dodnes zde příležitostně vypomáhá. Vychovala několik generací kytaristů, z nichž mnozí uspěli v krajských a celostátních soutěžích hudebních škol. V současné době působí jako trpělivá a obětavá korepetitorka Smíšeného pěveckého sboru Fontána v Mariánských Lázních a účastní se aktivně místního kulturního života.

Mezinárodně uznávaná 81letá sochařka Ludmila Seefried Matějková z Drmoulu převzala jako další ocenění z rukou hejtmanky kraje. Studovala v Berlíně, kde také strávila většinu svého aktivního uměleckého života s omezenou možností návštěvy vlasti. V roce 2016 se vrátila do Čech a i v současné době stále tvoří, vystavuje a účastní se kulturního a společenského života v Mariánských Lázních.

Cenu získala také nominovaná 75letá Josefa Radová z Aše. Pracuje řadu let jako předsedkyně Komise pro občanské záležitosti při Radě města Aš a také jako předsedkyně Klubu důchodců v Aši. Má obrovskou zásluhu na tom, že senioři v Ašském výběžku žijí neobyčejně pestrý a aktivní život naplněný spoustou aktivit od přednášek, poznávacích zájezdů až po organizované zahraničních pobyty s pestrým programem. 

Ocenění si odnesl také 81letý Jan Mareš z Ostrova. Je dlouholetým principálem ochotnického spolku v Ostrově. Je autorem několika úprav pohádkových příběhů, vymýšlí barvité a nápadité scény a vede všechny členy s úsměvem a neskutečnou trpělivostí. V roce 2009 získal za svou dlouholetou divadelní činnost ocenění Kolombína.

Nejstarší z oceněných, 91letý Karel Lokajíček, stále zastává funkci předsedy základní organizace Senioři Mariánské Lázně, a to již 26 let. Aktivně řídí práci jednotlivých komisí, které zajišťují pro seniory všechny zájmové, kulturní i sportovní akce. Za svoji mnoholetou práci byl již dříve oceněn řadou čestných uznání.

Dalším oceněným se stal 88letý Jaroslav Cibulka z Dalovic. Je dlouholetým členem místní pobočky Konfederace politických vězňů ČR a v současné době také jedním z mála pamětníků, kteří vydávají svědectví o svém životě a poměrech v 50. letech při setkáních s mládeží. Zároveň se přes svůj věk podílí na údržbě a provozu Národní kulturní památky Rudá věž smrti ve Vykmanově.

Jako poslední v řadě si došel pro cenu dosud aktivní sportovec, 85letý Karel Ježek z Ostrova. Nejenom na domácí půdě, ale i na evropských a světových turnajích veteránů ve stolním tenise pravidelně obsazuje nejvyšší příčky. Domů si tak přivezl již mnohá sportovní ocenění včetně nejcennějších kovů. Jeho posledním obrovským úspěchem je 3. místo ve čtyřhře na Mistrovství Evropy (v kategorii hráčů od 85 let výše), jež se konalo letos na začátku července v maďarské Budapešti.Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář