2010 – Sokolov: Protipovodňové opatření na Lobezském potoce (3969) (TV Západ)

0

2010, archiv, sokolov, protipovodňové opatření, lobezský potok, dotace, vícenáklady, žádost, karel jakobec, příprava, realizace, stoletá voda, ministerstvo zemědělství, prevence, program


Původní plány sokolovské radnice na ochranu města před velkou vodou se nakonec neuskuteční. Tato situace je již nějakou dobu známa a tak město připravilo nový projekt.

„My jsme původně podali větší žádost ve výši 200 milionů korun, jejíž součástí bylo i zakopání trubek, které zásobují město teplem, bohužel tato žádost nebyla přijata, protože ty vícenáklady na tyto trubky představovaly 80 % celkových nákladů a povoleno bylo dvacet (procent),“ připomněl starosta města Karel Jakobec.

Žádost o dotaci tak sokolovští pozměnili a věnovali se přípravě a realizaci protipovodňových opatření na Lobezském potoce. Je faktem, že kdyby se zvedla výrazně hladina vody v Ohři, nateče Lobezským potokem voda zpět až k Evangelickému kostelu, kde je nejnižší bod, a rozlije se směrem k chemičce na velkou část území města.

„Tato ochrana bude stát 20 milionů korun a město bude přispívat částkou pouze 1,3 milionu, takže je to pro nás velmi výhodné,“ zhodnotil Jakobec.

U koryta Lobezského potoka se musí zvednout břehy postavením zdi skoro o metr, aby zachytily stoletou vodu. 

„Podle projektu by protipovodňová hráz byla kamenná zídka tak, aby zapadla do stávajícího břehu. Pouze v místech, která jsou průchozí, to znamená u mostu u Jiskry a u mostu, odkud se chodí k ISŠTE a bývalému generálnímu ředitelství, bude mobilní zátaras, který v případě nebezpečí tam bude teprve dodán,“ vysvětlil postup Jakobec.

Opatření se budou realizovat v příštím roce. Dotace by měla přijít z Ministerstva zemědělství z programu Prevence proti povodním.Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář