Na pozvání české asociace okinawského karate zde probíhaly pod vedením mistra Akihita Yagiho, držitele 9. Danu, také jednotlivé bloky cvičení a praktických ukázek.
„Je to jedinečná příležitost v České republice vidět takového mistra, byť je relativně mladý, je mu 48 let, ale má vysoké renomé. Navíc ta rodová linie je velmi dlouhá. Ta tradice prostě je opravdu obrovská a je to jedinečná příležitost zúčastnit se a čerpat informace v podstatě z první ruky,“ uvedl prezident asociace a hlavní instruktor Jiří Matouš.
Nad vchodem, u kterého se při příchodu i odchodu karatisté ukloní, visely vlajky států jednotlivých účastníků včetně vlajky okinawské prefektury, odkud se umění rozšířilo do celého světa.
„Veškerá síla nepochází jen ze svalů, není potřeba jen cvičit s velkými vahami, protože hlavní je dech. Vše vychází ze správného dýchání a zpevnění. To je klíčové. Než jsem přijel, přemýšlel jsem nad tím, které techniky ukázat. Myslím, že je nutné vysvětlit i úplné základy, bez kterých se nelze posunout dále. A principy platí jak v mém dodžo v Okinawě, tak tady v této tělocvičně. A zde cítím opravdu velkou energii ze studentů,“ popsal mistr Yagi.
Důležitost semináře podtrhla také oficiální návštěva velvyslance Japonského císařství pana Kansukeho Nagaoky a zástupců radnice Sokolova v čele se starostou Petrem Kubisem. Velvyslanec překvapil přítomné svým příspěvkem v českém jazyce. Poděkoval za pozvání, pozdravil přítomné a uvedl mimo jiné, že se těší na jejich cvičení.
„Pevně věřím, že okinawské karate a dnešní velká událost pomohou ještě více prohloubit přátelství mezi Japonskem a Českou republikou,“ dodal na závěr své řeči Nagaoka.
Starosta Sokolova, který velvyslance také provedl po městě, inicioval také z pozice radního Karlovarského kraje další ekonomická jednání o investičních příležitostech v regionu.
„Tento seminář má i větší rozměr, protože díky němu jsme se dnes mohli potkat právě s panem velvyslancem a hovořit o rozvoji regionu Karlovarského kraje, Sokolovska a navázání užší spolupráce právě s Japonskem,“ zmínil také Kubis.
„Zjistil jsem, že je zde mnoho potenciálu ke spolupráci a myslím si, že je důležité informovat co nejvíce japonských firem o těchto možnostech,“ potvrdil zájem Nagaoka.
Kromě místních zástupců delegace například ze zdejší chemičky Synthomer nebo obce Dolní Rychnov, kteří přišli pozdravit účastníky, se jako cvičenci přidali i zástupci mezinárodní organizace Meibukan. Přijel Roni Akirave, generální sekretář z Izraele a jeho zástupce z Kanady Kao Saeshao. Významnou část osazenstva tvořili také členové místního aktivního oddílu.
„V podstatě se jedná o moje studenty karate. Máme v Sokolově dódžó a v současné době máme asi 75 členů. Ne všichni jsou aktivní tedy a někteří mají zdravotní problémy a tak dále, ale těch 50 skutečně chodí na tréninky, 30 dětí a dospělých,“ spočítal Matouš.
Kromě jednotlivých bloků se cvičením si mohli zájemci udělat snímky na památku nejen u jednotlivých stylizovaných míst, jako byl vchod do šintoistické svatyně, ale také společnou fotografii. Organizátoři nezapomněli poděkovat všem, kteří se evropské setkání podpořili finančně, ale také za pomoc při přípravách a akci samotné.