Tato krypta, která bývá veřejnosti běžně nepřístupná, ukrývá hrobky šlechtických rodů pánů z Plankenheimu a pánů z Braunsdorfu, někdejších držitelů chodovského panství v 17. a 18. století. Mezi pohřbenými je také Franz Flamin z Plankenheimu, zakladatel současného barokního kostela sv. Vavřince. Právě ten před 300 lety, v roce 1725, položil jeho základní kámen – letošní zpřístupnění krypty se tak symbolicky odehrává v roce významného jubilea chodovského chrámu.
„Krypta byla naposledy otevřena v roce 2018. Letos využíváme příležitosti ke kontrole jejího technického stavu, a chceme zároveň lidem umožnit alespoň na chvíli nahlédnout do tohoto výjimečného místa, které je jinak skryto očím veřejnosti,“ řekl historik Miloš Bělohlávek, spoluorganizátor akce.
Organizátoři zároveň upozorňují, že půjde výhradně o nahlédnutí z vyhrazeného prostoru, nikoli o vstup mezi rakve. „Je pro nás důležité, aby byl zachován důstojný charakter místa a klid zesnulých,“ vysvětlil opatření starosta města Chodova Patrik Pizinger.
Při této příležitosti vychází také druhé, doplněné vydání brožury Chodovská kostelní krypta, která poprvé vyšla v roce 2018 a byla během několika dní zcela rozebrána. Nové vydání bude během Noci kostelů k dispozici v kostele sv. Vavřince a poté také v chodovském Infocentru.
Kromě nahlédnutí do krypty čeká návštěvníky i krátký výklad o historii kostela a šlechtických rodech, které jsou s ním spojeny. Krypta bude veřejnosti zpřístupněna pouze v tento jeden večer.
Program Noci kostelů v Chodově naleznete v příloze níže. V programu však došlo k drobné změně, v evangelickém kostele místo skupiny Cubitus zahraje loketská kapela Roháči.
Zdroj: Město Chodov