Ceny za mimořádné výsledky v oblasti vzdělávání nadace každoročně uděluje už od roku 1993. Zohledňuje přitom třeba úspěchy v nejrůznějších soutěžích či olympiádách, a to zejména v celorepublikovém, případně i mezinárodním měřítku.
„Jedná se samozřejmě vždy o ty nejlepší studenty, samozřejmě, i když jsem letos nebyl v porotě, která studenty vybírá. A musí se jednat o studenty, kteří vynikli nějakým způsobem v některém ze studijních předmětů nebo v některém z oborů,“ popsal Hans Nowotny.
Ceny nadace, které jsou spojeny s drobnou finanční odměnou, letos obdrželi dva učitelé Karel Fabka z chebského gymnázia a Pavel Liška ze Svobodné chebské školy, a to za celoživotní pedagogickou činnost. Ocenění převzali také studenti chebského gymnázia Jan Matička, Zdeněk Glazer, Štěpánka Těžká a Marek Pospíšil a studentka Střední zdravotnické školy Lucie Zárubová.
Vedle toho nadace předala finanční dar zrakově postiženému Tomáši Vrchlabskému, který jde studovat na jazykovou školu do Prahy. Oceňování výjimečných studijních a pedagogických výsledků není jedinou aktivitou chebské nadace. Ta finančně podporuje také řadu vzdělávacích projektů.
„Z těch projektů, které běží, které byly iniciované nadací, tak bych zmínil alespoň Fond odborné literatury v městské knihovně. To je záležitost, která je každoročně podporována a tam mají vlastně přístup všichni studenti ze všech škol chebských. Takže to je projekt pro mladé lidi, pro ty, kteří to potřebují,“ přiblížil místostarosta Chebu Václav Jakl.
Schola Ludus je jedinou městem zřízenou nadací v republice, která se zabývá podporou vzdělávání. Svoje aktivity financuje prostřednictvím výnosů a úroků ze zhruba čtyř milionového jmění a ze sponzorských darů. Za dobu svojí existence už přitom rozdělila zhruba jeden a čtvrt milionu korun.