Kolem města má podle představ architektů vést 16kilometrová okružní trasa nazvaná Na hraně okolo Sokolova, na které bude osm výletních a vyhlídkových zastávek pojmenovaných po bývalých dolech, tedy například Michal, Silvestr nebo Medard. K nim má pak z centrálního místa v zámeckém parku vést osm radiálních vycházkových tras obklopených parky, sportovišti či upravenými plochami zeleně.
„Na hraně je proto, že je to rozhraní mezi městem a krajinou. Na hraně proto, že je to rozhraní mezi ještě jakžtakž udržovanou a poměrně zdevastovanou krajinou a na hraně proto, že je to fyzicky vrcholová cesta po kopcích okolo města, tak, aby bylo na jednu stranu vidět to město a na druhou stranu ta krajina, která na jednu stranu je možná zničená, na jednu stranu je, my jí říkáme převrácená krajina, na druhou stranu je při svém zničení vlastně obrovským potenciálem, protože může vzniknout krajina nová,“ popsal autor koncepce architekt Roman Koucký.
Výstava se zároveň snaží zachytit, jakým vývojem prošly sokolovské parky a plochy zeleně v posledních letech. Na srovnávacích fotografiích je vidět například proměna Husových sadů a Zámeckého parku.
„Tak na těch čtyřech panelech je hodně vidět, kde dnes Sokolov je a kde byl třeba před těmi sedmi, osmi nebo deseti lety. V parku nebyly podrosty, byla tam spousta poškozených stromů. Na fotografiích je vidět, jak se nám celý ten park zaplnil. Jsou i další místa. Hřbitov, který téměř nebyl vidět pod nálety. Všechno se jakoby vylupuje a město si myslím, že se hodně snaží, aby Sokolov byl pro lidi krásnější a přitažlivější a pořád plný zeleně, ale zdravý a perspektivní,“ přiblížila spoluautorka návrhu Milena Nováková.
Navrhované změny chce teď město začít postupně realizovat. Některé věci, například značení cesty okolo Sokolova, by se mohly udělat již letos. Realizace jiných bude kvůli vysokým nákladům trvat několik let.
„Princip je o scénáři. Princip je o pojmenování. Princip je o něčem, co si lidé mohou zapamatovat. Princip je o tom, že existuje zjednodušený obrázek, který by se dal nazvat logem, který má 9 bodů. Těch 9 bodů je naprosto zřetelně v krajině vyznačitelných, a to za velmi malé peníze. Ta cesta je taky vlastně velmi jednoduše vyznačitelná, a jakmile ty lidi začnou chodit okolo toho Sokolova, začnou se rozhlížet, tak se začnou ptát, proč tohle není, proč tohle je jinak, proč tohle je, proč tady se nedá přejít ta řeka, když by se mohla a tak dále,“ vyjmenoval architekt.
Propojit Sokolov ve všech směrech s okolní krajinou, má navrhovaná síť osmi radiálních cest.
„Protože teď je někde uzavřený parovodem nebo řekou, nebo prostě já nevím, různými překážkami i z minula, důlní činností. A tímto si myslím, že byl dán jako obrovský plán, jak by se to do budoucna mohlo otvírat a jak naplňovat. Takže opravdu je to tak, že se to může naplnit během chvíle, deseti let, nebo to může trvat strašně dlouho a myslím si, že tohle už radnice pochopila a opravdu naplňuje,“ vysvětlila Nováková.
Na výstavě jsou tak už k vidění studie úprav lesoparku Jižní lom v areálu Bohemie za autobusovým nádražím, který bude zaměřen na sportovní vyžití, nebo naučné botanické stezky v Husových sadech. Úpravy některých území se již přitom realizují. Už od loňska je například lidem k dispozici rozsáhlé koupaliště Michal, které se ještě postupně dobudovává. Před dokončením je pak unikátní golfový areál na bývalé výsypce Silvestr. Před nedávnem navíc dostalo město od státu příslib, že za desítky miliónů korun upraví areály Jižní lom a Bohemie nebo jezírko Gsteinigt.