Chodov: Rekonstrukce hrobky rodiny Gaschů vyjde zhruba na 600 tisíc

0

chodov, rekonstrukce, hrobka, dotace, oprava, rodina gaschů, tradice, osobnost


Při obnově hrobky významné chodovské průmyslnické rodiny Gaschů může Chodov počítat s částkou 200 000 korun z Česko-německého fondu budoucnosti. Dotaci schválila správní rada fondu právě v těchto dnech.

„Jsme rádi, že jsme s žádostí uspěli a dostali se tak mezi 138 projektů, které fond podpořil. V dohledné době tak začne demontáž hrobky a odvoz částí do restaurátorské dílny,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek s tím, že práce mají být dokončeny v létě příštího roku.

Kompletně opravená hrobka pak bude představena v rámci tradiční Svatovavřinecké pouti.

Rekonstrukce hrobky vyjde podle prvních odhadů na zhruba 600 tisíc korun. Chodov proto ještě usiluje o finanční podporu Karlovarského kraje, od potomků rodiny Gaschů a předběžný příslib má také od společnosti Chodos Chodov, která je považována za nástupce Gaschových strojíren.

Rodina Gaschů stála v roce 1883 u zrodu strojírenské tradice města.

„Do vysídlení v roce 1946 dávala práci stovkám obyvatel Chodova a po čtyři generace se výrazně podílela na jeho rozvoji a politickém a společenském životě. Jeden z členů rodiny, Josef Gerstner, byl v letech 1900-1918 starostou Chodova,“ připomněl Miloš Bělohlávek.

Hrobka pomalu chátrá už od roku 1945, navíc ji ohrožuje větrná i vodní eroze.

Radnice chce postupem času nechat zrenovovat dalších 14 významných hrobových míst, kde jsou pochovány osobnosti Chodova.


Zdroj: město ChodovSouvisející

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář